ÇAM KOZALAĞI ŞURUBUNUN FAYDALARI - BLOG - Aktarmarka.com - Türkiyenin aktar ve doğal ürünler deposu
150TL üzeri siparişlerde ücretsiz kargo

Kategoriler

ÇAM KOZALAĞI ŞURUBUNUN FAYDALARI

17.12.2020

cam-kozalagi-surubu.jpg

Çam Kozalağı Şurubu Nedir? 

Genellikle dekorasyon amacıyla kullandığımız çam kozalağı aynı zamanda içinde birçok faydalı vitamin ve mineral bulundurmaktadır. Bu vitamin ve mineralleri ortaya çıkaran, çam kozalaklarının kaynatılmasıyla elde edilen ve oldukça sağlıklı bir karışım olan çam kozalağı şurubu, marmelat kıvamında olan bir şuruptur. Günümüzde oldukça revaçta olan çam kozalağı şurubu ile siz de vücudunuzun direncini arttırabilir, özellikle kış aylarının korkulu rüyası olan soğuk algınlıklarına karşı önleminizi alabilirsiniz. 

Çam Kozalağı Şurubunun Faydaları 

Çam kozalağı şurubu, astım ve bronşit gibi akciğer rahatsızlıkları için oldukça etkili bir takviyedir. Zira çam kozalağı şurubu, akciğerlerin temizlenmesi ve solunum yolunun rahatlamasını sağlamaktadır. Ayrıca içinde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde insan vücuduna birçok hastalığa karşı bağışıklık kazandırmaktadır. 

Çam kozalağı şurubu, sahip olduğu hücre yenileme özelliği sayesinde vücuttaki çeşitli enfeksiyon ve mikropları temizlemektedir. Vücutta oluşan çeşitli iltihap, enfeksiyon ve yaraların bitkisel bir destekle yok edilmesini sağlayan çam kozalağı şurubu aynı zamanda sivilce ve siyah noktalara da iyi gelmektedir. 

İçerisinde toparlayıcı ve destekleyici vitaminlere ve minerallere sahip olan çam kozalağı insan vücuduna fiziksel olduğu kadar psikolojik rahatsızlıklarda da yardımcı olmaktadır. Dinlendirici ve sakinleştirici bir etkiye sebep olması sebebiyle stres ve endişe bozukluklarına iyi gelen çam kozalağı şurubu, stres kaynaklı oluşan bazı rahatsızlıkların da önüne geçmekte ve uyku bozukluklarına engel olmaktadır. 

Çam Kozalağı Şurubu Yapılışı ve Kullanımı 

Eğer evde çam kozalağı şurubunuzu kendiniz yapmak isterseniz öncelikle sayısı tamamen tercihinize bağlı olmakla beraber önerildiği üzere 20-30 adet yeşil kozalağı güzelce yıkayıp 1.5-2 litre suya bırakmanız ve bir gece bekletmeniz gerekecektir. Sonrasında ise 1 gece suda beklemiş kozalaklarınızın suyunu yenileyip kozalaklarınızı güzelce kaynatmaya başlayın ve kaynarken arada sırada kozalaklarınızı karıştırın. 3 saatin ardından kaynamış kozalaklarınıza 3-4 bardak şeker ilave etmeyi de unutmayın. Kısık ateşte kısa bir süre daha pişen kozalak şurubunuzun kıvam aldığını gördüğünüzde altını kapatın ve sıcaklığının geçmesi için dinlendirin. Bundan sonraki ve son adım ise soğumuş olan çam kozalağı şurubunuzu kavanoz veya şişelere yerleştirmek ve afiyetle tüketmek olacaktır. 

Yukarıda anlattıklarımızdan da anlaşılacağı üzere çam kozalağı şurubunu evde hazırlamak zaman alan ve masraflı bir süreçtir. Bu sürecin; kozalakları temin edebilmek, bunları uzun süre kaynatmak ve kıvamı tutturmak gibi birçok zahmetli aşaması olması nedeniyle çoğu insan hazır şurup almayı tercih etmektedir. Eğer sizde vaktinizden ya da nakdinizden tasarruf etmek isterseniz hazır çam kozalağı şurubu temin edebilir ve gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Çam kozalağı şurubunun yapılışı kadar kullanımı da önem arz etmektedir. Kronik bir rahatsızlığınız veya düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa şurubu kullanmadan önce muhakkak doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bunun dışında eğer bu tür durumlarla karşı karşıya değilseniz şurubunuzu günde 1 tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde kullanabilirsiniz. Zira 1 tatlı kaşığını aşan kullanımlarda mide rahatsızlıkları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Çam Kozalağından yapılmış ürünlerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.